Pomagamy szpitalom w Ukrainie

10 marca, po niespełna tygodniowej zbiórce sprzętu medycznego, spod szpitala w Tarnowskich Górach wyruszył na granicę z Ukrainą transport z misją humanitarną.

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. w Tarnowskich Górach podjął się zbiórki oraz koordynacji akcji. Za pośrednictwem Związku Szpitali Powiatowych został rozesłany do szpitali komunikat zawierający listę potrzebnych leków i sprzętu. Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy był i wciąż jest w bezpośrednim kontakcie z przedstawicielem szpitala we Lwowie, dzięki czemu określenie potrzeb było konsultowane, a pomoc celowana.

Wśród darczyńców znalazł się Szpital Miejski w Chorzowie oraz Fundacja ECOGITOHELP. Sprzęt medyczny oraz leki, które udało się zebrać, zostały posortowane, opisane oraz spakowane do karetki, która dzięki ECOGITOHELP również została przekazana do wykorzystania we Lwowskim szpitalu.

Późną nocą, Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy otrzymał informację, o skutecznym przekazaniu karetki ze sprzętem.

Wśród przekazanego sprzętu medycznego znalazły się m.in. ostrza chirurgiczne, taśmy opatrunkowe, kompresy wysokochłonne, maski do podawania tlenu z nebulizatorem, gogle ochronne, kompresy  jałowe, opatrunki chirurgiczne, strzykawki, kaniule dożylne, igły iniekcyjne, sztuczny lód, stetoskop, termometr bezdotykowy, gaziki odkażające, kompresy, opatrunki gipsowe, bandaże, płyny do dezynfekcji, glukometry, DEFIBRYLATOR, rękawiczki ochronne  oraz leki.

Wykonany transport był pierwszym etapem pomocy szpitalowi we Lwowie.
Dzięki współpracy z działającym na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A.
w Tarnowskich Górach stowarzyszenia Na Zdrowie,  trwa zbiórka środków finansowych, za które zakupione zostaną leki, a następnie przekazane za naszą wschodnią granicę. Kwota jaką udało się dotychczas zebrać stowarzyszeniu przekroczyła już 110 tysięcy złotych.

Dodatkowe środki w wysokości przekraczającej 3100,00 zł zostały przekazane przez Stowarzyszenie WRAZIDLOK, które pod patronatem Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach zorganizowało koncert charytatywny pn. Śląsk – Ukrainie.